Anasayfa / Genel / S.S. ÇUKUROVA PAMUK, YERFISTIĞI VE YAĞLI TOHUMLAR TARIM SATIŞ KOOPERATİFLERİ BİRLİĞİ – ÇUKOBİRLİK

S.S. ÇUKUROVA PAMUK, YERFISTIĞI VE YAĞLI TOHUMLAR TARIM SATIŞ KOOPERATİFLERİ BİRLİĞİ – ÇUKOBİRLİK

S.S. ÇUKUROVA PAMUK, YERFISTIĞI VE YAĞLI TOHUMLAR TARIM SATIŞ KOOPERATİFLERİ BİRLİĞİ – ÇUKOBİRLİK

Çukobirlik, Çukurova bölgesinde pamuk üreticilerinin ürünlerini değerlendirmek ve üreticiye destek sağlamak amacı ile 15.10.1940 yılında 2834 sayılı Tarım Satış Kooperatifleri Yasası’na göre; Adana, Ceyhan ve Tarsus Tarım Satış Kooperatifleri’nin bir araya gelerek, 275 ortakla oluşturdukları bir Kooperatifler Birliği’dir.

Kuruluşundan sonra büyümesini sürdüren Çukobirlik 30.04.1985 tarihinde yürürlüğe giren 3186 sayılı yasaya göre yeniden yapılandı. Merkezi Mersin’de bulunan ve kısa adı “Yerfiskobirlik” olan Yerfıstığı Tarım Satış Kooperatifleri Birliği, 3186 sayılı yasanın verdiği yetkiye dayanılarak bakanlık talimatları çerçevesinde 01.07.1989 tarihinde Çukobirlik ile birleştirilmiştir. Kurum; faaliyet alanına kütlü pamuğun yanı sıra yerfıstığı ve soya fasulyesinin de dahil edilmesiyle “Çukurova Pamuk,Yerfıstığı ve Yağlı Tohumlar Tarım Satış Kooperatifleri Birliği” ünvanını aldı.
16 Haziran 2000 tarihinde ise; Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe giren “4572 Sayılı yeni Tarım Satış Kooperatifi ve Birlikleri” Kanunu ile özerk yapıya kavuştu. 20 Mayıs 2001 tarihinde Genel Müdürlük Bereket salonunda yapılan “İntibak Genel Kurulu”nda, 4572 Sayılı Kanun çerçevesinde hazırlanan yeni Anasözleşme’ye intibak edilmesi, oy birliğiyle kabul edildi.

Çukobirlik bugün 10 ili kapsayan bir alanda 34 Kooperatifi ile yaklaşık 36.064 üretici ortağına hizmet vermektedir. Çukobirlik, alımını yaptığı ürün yelpazesine Birlik Genel Kurullarında alınan kararlar ile 2004/2005 kampanyasından itibaren ayçiçeğini, 2006/2007 kampanyasından itibaren de kanolayı dahil etti.

Bağlı kooperatifleri aracılığı ile aldığı pamuğu kendi tesislerinde işleyen Çukobirlik’in 8 sawgın, 5 rollergin prese işletmesi, ayrıca Adana-Mersin karayolunun 19. kilometresinde kurulu yağ fabrikası ile buna bağlı faaliyet gösteren Ceyhan’da kurulu yağ fabrikası vardır. Çukobirlik’in amacı; ekimden satıma kadar her aşamada ortaklarına hizmet vermektir. Birlik; ortaklarının pamuğunu, soyasını, ayçiçeğini, kanolasını satın alarak onları serbest piyasa koşullarında haksız rekabetten korur. Aynı zamanda zirai ilaç, zirai gübre ve tohumluk gibi ayni destek sağlar.

Çukobirlik’in halen faaliyet gösteren tesisleri şunlardır:

SAWGIN TESİSİLERİ:
Adana Fabrikası (Merkez), Antakya, Ceyhan, Misis, Mihmandar, Reyhanlı, Ş.urfa ve Yemişli olmak üzere 8 Sawgın tesisi vardır.

ROLLERGİN TESİSLERİ:
Adıyaman, Diyarbakır,Kırıkhan,Nusaybin, Mihmandar Kooperatifleri bünyesinde olmak üzere 4 adet Rollergin tesisi mevcuttur.

MERKEZ YAĞ FABRİKASI:
1975 –1976 kampanya döneminde faaliyete geçen, modern ekstraksiyon sistemi ile çiğit, ayçiçeği ve soya işleyebilen fabrika, günlük 200 ton, yıllık 120 bin ton üretim kapasitesindedir. Depolama kapasitesi 18.000 ton olan fabrikada yan ürün olarak sabun, atık ürün olarak da yem sanayiinde kullanılan küspe elde edilmektedir. Ceyhan Yağ Fabrikası da, bu fabrikaya bağlı olarak faaliyetini sürdürmektedir.

Çukobirlik bünyesinde ayrıca ÇUKOBİRLİKSPOR KULÜBÜ faaliyet göstermektedir. Çukobirlik Adana Amatör Spor Kulübü 05.07.1977 tarihinde kurulmuş olup halen basketbol, sutopu/yüzme, halter, güreş ve hentbol olmak üzere 5 branşta faaliyet göstermektedir. Kulübün söz konusu branşlarda yaklaşık 300 lisanslı sporcusu bulunmaktadır. Çukobirlikspor Kulübü daha çok “Sporcu yetiştiren okul” hüviyeti ile ön plana çıkmaktadır. Kulüpten yetişen değişik branşlarda çok sayıda sporcu milli takımlara girme başarısı elde etmiştir.

Vizyonumuz

“Kaliteli ürünlerimizle yurt içi ve yurt dışı pazarlarda lider konuma gelmek, Ortaklarımız, Çalışanlarımız ve Müşterilerimiz için güvenilir ve vazgeçilmez olmak. Birlik yapısı ile ülke ekonomisinin lider kuruluşlarından birisi olmaktır. ”

Misyonumuz

“Kooperatifçilik ilkeleri doğrultusunda, ekimden satıma kadar her aşamada ortaklarına hizmet vermek, Üretici ortaklarımızın pamuğunu, soyasını, ayçiçeğini, kanolasını satın alarak onları serbest piyasa koşullarında haksız rekabetten korumak, aynı zamanda zirai ilaç, zirai gübre ve tohumluk gibi emtialarla destek sağlamaktır.

Kaynak:http://www.cukobirlik.com.tr/

Hakkında kooperatif

Check Also

KOOPERATİF TANIMI VE FAYDALARI – ABDULLAH ÇAVUŞ/E.VERGİ MÜFETTİŞİ (18.03.2023)

KOOPERATİF TANIMI VE FAYDALARI ABDULLAH ÇAVUŞ/E.VERGİ MÜFETTİŞİ (18.03.2023) Ülkemizde kooperatifçilikle ilgili özel ve temel kanun …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir