Anasayfa / Genel / Trakya Yağlı Tohumlar Tarım Satış Kooperatifleri Birliği – TRAKYA BİRLİK

Trakya Yağlı Tohumlar Tarım Satış Kooperatifleri Birliği – TRAKYA BİRLİK

TRAKYA YAĞLI TOHUMLAR TARIM SATIŞ KOOPERATİFLERİ BİRLİĞİ – TRAKYA BİRLİK

1966 yılında Babaeski, Edirne ve Lüleburgaz Yağlı Tohumlar Tarım Satış Kooperatiflerinin bir araya gelerek kurdukları Trakya Yağlı Tohumlar Tarım Satış Kooperatifleri Birliği kısa adı ile Trakya Birlik olarak tanınmaktadır.

Kuruluş yıllarından günümüze kadar hızlı ve istikrarlı bir gelişme gösteren Trakya Birlik`in kuruluşunda 3 olan Kooperatif sayısı bugün Marmara, Ege ve İç Anadolu Bölgelerinde faaliyetlerini sürdürmekte olan 48 Kooperatife yükselmiştir. Yine kuruluşta 2.103 olan ortak sayısı ise günümüzde 40.000`e çıkmıştır.

Trakya Birlik ülkemizde üretilen ayçiçeğinin yılda ortalama % 30 – % 50 sini mübayaa etmektedir.

Kuruluş yıllarında ortaklarından ve ayçiçeği üreticilerinden aldığı ürünleri depolayıp, uygun fiyat bulduğunda satan böylece, “Ortak ürünlerini değerlendiren, ayrıca üreticinin tohum, gübre, zirai araç-gereç, gibi ihtiyaçlarını karşılayan” Trakya Birlik, 1976 yılında Karacabey Yağ Fabrikasını satın alması, 1982 yılından itibaren Entegre Tesislerin kademeli olarak üretime geçmesi ile birlikte, rafine yağ, margarin ve fenni yem üretimine başlamış ve yeni amaçlarını: “Üretici ve Tüketici aleyhine fiyat dalgalanmalarını önlemek, ürünleri mamul haline getirerek aracıları azaltmak suretiyle üreticinin kazancını arttırmak ve tüketiciye ekonomik hizmet vermek, piyasaya kaliteli ürün sunmak, iştiraki olan tohum şirketi vasıtası ile verimi yüksek tohum temin edip yağ oranındaki artışın sağlanması, ücretsiz hizmet veren toprak tahlil laboratuvarları yardımı ile gübre kullanılmasında denge ve tasarrufun sağlanması” olarak belirlemiştir.

VİZYONUMUZ

Kooperatifçilik ilkeleri çerçevesinde ortaklarından aldığı ürünü, yüksek teknolojik koşullarda işleyerek, başarma arzusu, takım çalışması, yaratıcılık, güven ve iyi vatandaşlık ilkelerine bağlı kalarak kaliteli ve ekonomik ürünleriyle sektörde yer almak.

MİSYONUMUZ

  • Ortaklarından Ayçiçek alıp işleyerek en kaliteli ve ekonomik yağı üretmek.
  • Yağın kaynağından tüketiciye ulaşmak.
  • Ortaklarına en iyi hizmeti götürerek, en kaliteli ve ekonomik ürünü üretmek.
  • Çiftçinin gücünü tüketiciye ulaştırmak.

Kaynak:https://www.trakyabirlik.com.tr

Hakkında kooperatif

Check Also

KOOPERATİF TANIMI VE FAYDALARI – ABDULLAH ÇAVUŞ/E.VERGİ MÜFETTİŞİ (18.03.2023)

KOOPERATİF TANIMI VE FAYDALARI ABDULLAH ÇAVUŞ/E.VERGİ MÜFETTİŞİ (18.03.2023) Ülkemizde kooperatifçilikle ilgili özel ve temel kanun …

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir